Sõit elusasse anekdooti – Tšuktšimaale

Coat_of_Arms_of_ChukotkaKui me eelmise talve-sõidu eel rääkisime oma kõige raskemast reisist, ei osanud me ka vaimusilmas ette kujutada kui raskeks üks talvereis üldse kujuneda võib. Nüüd aga oleme sellest kogemusest õppinud, ning saame sirge seljaga lubada, et seekordne reis saab olema meie kõigi aegade pikem ja külmem. Raskust ei julge seekord isegi nõiduma hakata.

Siin maailmas on kolm igikestvat huumorimaardlat, millest läbi aegade on välja voolanud tonnide viisi anekdoote. Ning ühed, ehk kõige vanemad, on naljad Tšukšidest. Ja kuna blondiinidesse ja Chuck Norrisesse sõita ei saa, sõidame meie 2014 aasta talvel Tšukotkale ja vaatama järgi, mis seis nende Tšuktšidega siis ikkagi on!

Tšukotka ehk Tšuktšimaa on Euraasia mandri kõige idapooleim punkt, mis ulatub osaliselt läänepoolkerale ning mille idakaldalt paistab hea ilma korral Alaska. Kahte suurt kontinenti on eraldamas tiheda laevaliiklusega Beringi väin. Tšuktšimaa arktilistel aladel elab hinnanguliselt  50 500 inimest, kellest 68% on linlased. Tehes 737 700 km2-sel alal keskmiseks asustustiheduseks 0,07 inimest km2 kohta.

Tšukotka autonoomse piirkonna administratiivkeskuseks on 13 000 elanikuga Anadõr, mis asub Beringi mere idakaldal. Etniliste gruppide sekka kuuluvad lisaks Venalastele, Tšuktšidele ning teistele veel ka Eskimod ning Evengid.

Meie motoriseeritud rännak nendele karmidele aladele saab alguse 8. Veebruaril 2014. Kahe kuni kahe-poole kuu pikkusele retkele stardivad kaheksa meest, kes valdava osa umbes 30 000 kilomeetrisest reisist külmadeks ning rasketeks oludeks kohandatud Toyota Land Cruiser maasturites elavad. Teele jäävad lisaks toredatele inimestele ja karmidele külmakraadidele ka jääkarud ning meeletud lumetormid. Kuid hoolimata sellest, on meeskond kindel, et sihiks pandud Anadõr saab eestlaste poolt esimest korda autoga vallutatud.

Suurimateks raskusteks saavad kindlasti olema suured külmakraadid, asustamata karmid ning raskesti läbitavad alad, lumetormid ja jääkarud. Ning loomulikult bürokraatia, mis meie teele lihtsa vaevaga läbimatu tõkke võib asetada. Aga töö on selles suunas juba viimased pool aastat armutult käinud. Seega, loodame, et sellega läheb seekord hästi.

Ja ega tagasiteekski lihtsat rada plaanita. Ees on ootamas talvine karm Jakutski-Magadani tee ning talvine BAM, mille järel taas kõvemale teekattele pääsetakse ning mida mööda viimased 6000 km koju tagasi sõidetakse.

Ja nagu juba kombeks on saanud, valmib ka sellest pikast matkast telesari, mida on taas võimalik nautida juba tuttavalt ETV2 kanalilt.

Tutvumiseks ka üks vana Moskvakate kaart, mis meie teekonnaga kuni Anadõrini suures osas kattub.

1385532_587992341237466_1023337770_n