4×4 Reisid – Kasahstan ja Kõrgõzstan 2013

Emblem_of_Kazakhstan.svg

Sellel suvel on oodata jälle kõrgeid soojakraade. Kui mitte kõikjal maailmas, siis vähemalt “4×4 Reiside” seiklejatel küll. Sest sellesuvised plaanid viivad 9 meest ja 3 naist kolme Toyota Land Cruiseriga steppide-, mägede- ning kõrbete maale – Kasahstani ja Kõrgõzstani.

2,7 miljoni km² pindalaga Kasahstan on suuruselt üheksas riik maailmas, mille rahvaarvks on umbes 16 miljonit inimest. Rahvastikutihedus on 5.96 inimest/km² kohta ja kuna Kasahstanil otsene väljapääs maailmamerele puudub, peavad sealsed inimesed hakkama saama Kaspia sisemerega. Sest teine, Ariaali meri, suudeti väikese põllumajandusliku fopaa käigus peaaegu veest tühjaks lasta. See-ees on seal aga kõvasti vaadata. Laevavrakid seisavad kummituslikult pragunenud soolatasandikel, millelt tugevad tuuled kannavad soola, liiva ja tolmu segu kuni 1500 km kaugusele. Loomulikult ei saa märkimata jätta ka Baikonuri kosmodroomi, mis on maailma suurim raketistardipaik ning üks kolmest mehitatud kosmoseaparaatide stardiks ette nähtud kohast mailmas. Sinna meid tõenäoliselt ei lasta. Ja kui lastakse, siis arvatavasti meie suunas… Sellel hiiglaslikul maal on aga vaadata küll ja veel, ning seda sinna tegema minnaksegi.

National_emblem_of_Kyrgyzstan.svgTeiseks sihtpunktiks on suuruselt 87-s riik Kõrgõzstan e. Kirgiisi Vabariik. Järjekordne merepiirita riik, milles elanikke 5,5 miljonit. Riigi suurim järv on Õsõkköl ja kõrgeim tipp Hiina piiril asuv Džengiš. Suurem osa territooriumist jääb Tian Shani mäestikusse, mis jagab riigi kaheks kultuuriliselt erinevaks ja poliitiliselt kohati vastanduvaks piirkonnaks. See-eest peaks seal aga turvaline olema, sest Venemaa õhujõududel on sõjaväebaas Kantis, Ameerika õhujõududel aga Manasi lennujaamas. Ning enne kui hiinlased vastu tulevad, peaksime saama autoga ka 4000 meetri kõrgusele.

Igal juhul on need riigid aga täis võrratuid ja meeldivaid inimesi, jurtasid ning tuhandete kilomeetrite jagu seiklusi. Start antakse Tallinnast 07.06.2013 ning tagasi plaanitakse olla enamvähem kuu aja pärast.

4x4reisid.ee