Polaartrip Vol 3 – Taimõr

24. jaanuari hommikul stardib 4 autotäit eestlasi järjekordsele ekstreemsele automatkale.

Seni on 4x4Reiside nimelise kamba autorataste alt läbi käinud Mongoolia, Kasahstani ning siberi karmid teed. Jäätunud tundrad ning jõed, millele talvepakases eluvõimaldavad taliteed rajatakse. Autoga on vallutatud Euraasia kõige idapoolsem punkt, polaarlinnad Narjan-Mar ning Salehard, katsutud Kara mere jääd ning ületatud Uuralid sealt, kus maismaa otsa saab.

Nüüd ootab meid ees meie seikluste kõige raskem ja ohtlikum katsumus – sõita autoga Norilskisse.

Norilsk on inimeludele rajatud linn, mis oli nõukogude aegsete repressioonide ajal üks karmimaid sihtpunkte, kuhu saadeti oma kodudest küüditatud inimesed. Teiste seas saadeti Põhja-Siberi külma õudusesse ka tuhandeid eestlasi, kellest enamik Norilskis ka ebainimlike tingimuste tõttu hukkusid. 1991. aastal avati Norilskis suur mälestuskompleks kõigile sinna küüditatud rahvustele, teiste seas mälestussammas ka Norilskisse sunniviisiliselt surema saadetud eestlastele. 2005. aastal suundus uus ekspeditsioon Norilskisse, et meenutada eestlaste rasket saatust ning kontrollida mälestusmemoriaali olukorda.

Seekord proovime esimeste eestlastena sõita sinna autodega. Reisi teevad ekstreemseks aimamatus olukorras ja kohati ehk puuduvad taliteed ning üüratu külm, millele peavad vastu pidama 4 eriettevalmistusega maasturit ning 12 neis autodes elavat ja matkavat inimest. Märksõnadeks jääkarud ja kuni -60 kraadine külm.